برگزاري آزمون بين‌المللي زبان آلماني تلك (TELC) توسط سازمان مديريت صنعتي


ثبت نام آزمون تلک (TELC)


سازمان مديريت صنعتي با توجه به ارتباطات گسترده بين‌المللي خود با دانشگاه‌ها و مراكز تراز اول جهاني و با هدف پاسخگويي به نياز متقاضياني كه قصد ادامه تحصيل و يا كار در كشور آلمان را دارند، قراردادي با دانشگاه FHM آلمان به منظور برگزاري آزمون تلك (The European Language Certificates=TELC) كه يك آزمون تعيين سطح به زبان آلماني بوده و در كشور آلمان، سراسر اروپا و جهان نيز برگزار مي‌شود، منعقد نمود. همچنين براساس تفاهم به عمل آمده با سازمان سنجش كشور، دومين آزمون زبان آلمان تلك (TELC) در سطح A2 در ايران توسط سازمان مديريت صنعتي در روزهاي دو شنبه مورخ 1397/7/2و سه شنبه مورخ 1397/7/3برگزار مي‌گردد.

مدرك و گواهي‌ حاوي نتيجه آزمون، توسط موسسه تلك و دانشگاه FHM در آلمان صادر خواهد شد كه اين گواهي به عنوان دانش پايه براي اخذ پذيرش و ادامه تحصيل و كار در دانشگاه‌هاي آلماني زبان اروپا به خصوص براي دوره‌هاي پيش‌آمادگي PSP براي پنج گروه هدف به شرح ذيل كاربرد دارد. مدرك آزمون تلك (TELC) معادل مدرك آزمون گوته و مورد تاييد سفارت آلمان در تهران (ويزا) و براي پذيرش و ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاي آلماني زبان سراسر اروپا كاربرد دارد، علاوه بر آن مورد قبول همه شركت‌ها و مراكز دولتي جهت پذيرش كار و مهاجرت مي‌باشد.

دوره PSP يك دوره پيش آمادگي شامل 65 درصد زبان آلماني تخصصي و 35 درصد موضوعات فرهنگي و تخصصي ادغام در محيط كاري و فرهنگي آلمان براي پنج گروه هدف مي‌باشد:

1-    ديپلمه‌هايي كه قصد معادل سازي مدرك ديپلم ايراني خود به ديپلم آلماني براي ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي در همه دانشگاه‌هاي آلماني را دارند، كه خود سه گرايش دارد:

 • ديپلمه‌هايي كه مي‌خواهند در رشته‌هاي مهندسي ادامه تحصيل دهند، (PSP technic)
 • ديپلمه‌هايي كه مي‌خواهند در رشته‌هاي علوم انساني ادامه تحصيل دهند، (PSP business)
 • ديپلمه‌هايي كه مي‌خواهند در رشته‌هاي علوم پزشكي ادامه تحصيل دهند، (PSP medicine)

2-    افرادي كه با مدر ك كارشناسي مي‌‌خواهند وارد كارشناسي ارشد شوند، (در رشته دلخواه).

3-    افرادي كه با مدرك كارشناسي ارشد مي‌خواهند وارد دوره دكترا به زبان آلماني شوند.

4-    پزشكان و يا افرادي كه با مدرك دكترا قصد ادامه تحصيل و اخذ تخصص يا اينكه هدف يافتن كار در بيمارستان و غيره دارند كه علاوه بر دوره PSP تاييد دانش علوم پزشكي آنان نيز انجام خواهد شد.

5-    كليه صاحبان مشاغل و افراد داراي مهارت، فارغ از اين كه چه رشته‌اي تحصيل كرده‌اند كه علاوه بر آموزش زبان و فرهنگ آلماني مي‌توانند نحوه تهيه رزومه و چگونگي حضور در جلسات مصاحبه و يافتن شغل در بازار آلمان را آموزش ببينند (PSP Professional).

همه اين گروه‌ها براي اخذ ويزا و ورود به دوره‌هاي PSP در دانشگاه FHM نياز به مدرك A2 زبان تلك از اين سازمان دارند.

متقاضیان گرامی که در آزمون  TELC حدنصاب لازم را اخذ نمایند می توانند برای دوره های PSP که توسط سازمان مدیریت صنعتی برنامه ریزی می گردد ، ثبت نام نمایند.


ساختار و مواد آزمون تلك (TELC):

 • بخش Listening (شنيداري، پاسخ به صورت نوشتاري)
 • بخش Reading (پاسخ به صورت نوشتاري)
 • بخش Writing (پاسخ به صورت نوشتاري)
 • بخش Speaking (گفتاري)-(ارزيابي توسط اساتيد تاييد شده سازمان سنجش آموزش كشور صورت مي‌گيرد)

آزمون تلك به صورت كاغذي (Paper) مي‌باشد، به گونه‌اي كه پاسخ همه سوالات توسط داوطلب در دفترچه آزمون درج مي‌شود.

تاریخ ثبت‌نام:

ثبت نام از روز سه شنبه مورخ 1397/6/20 آغاز و در روز دوشنبه مورخ 1397/6/31   پایان می پذیرد.

تاکید می شود ثبت نام منحصرا بصورت اینترنتی از طریق سایت www.imi.ir صورت می پذیرد.( ثبت نام آزمون تلک (TELC))

با توجه به محدوديت جدي ظرفيت، توصيه مي‌گردد داوطلبين گرامي در اسرع وقت ضمن تماس با شماره 22010690 سركار خانم حبيبي اقدام به ثبت نام نمايند.

تاريخ و نحوه اجراي آزمون:

با توجه به اعلام سازمان سنجش در تاریخ 1397/6/20  آزمون تلک در تاریخ 2و3 مهر ماه برگزار می گردد.

آزمون تلك طي دو روز دو شنبه 1397/7/2 و سه شنبه 1397/7/3 به شرح زير برگزار مي‌گردد:

دو شنبه 1397/7/2

آزمون :

 • Writing
 • Reading
 • Listening

سه شنبه 1397/7/3

آزمون :

 • Speaking

هزينه آزمون:

با توجه به بخشنامه های شماره 97/15244 مورخ 1397/1/25 و 97/97214 مورخ 1397/3/28 و در راستای اجرای تصویب نامه شماره 63793/ت55633 هـ مورخ 1397/5/16 هیئت محترم وزیران نرخ ثبت نام در آزمون بین المللی زبان آلمانی مرکز تلک (TELC) بصورت علی الحساب به مبلغ 18/000/000 (هجده میلیون) ریال معادل 189یورو می باشد. بدیهی است چنانچه نرخ ارز توسط بانک مرکزی تغییر یابد و منجر به افزایش یا کاهش ثبت نامی شود، مراتب توسط سازمان سنجش بررسی خواهد شد و با ابلاغ به سازمان مدیریت صنعتی،  مابه التفاوت وجه ثبت نامی توسط سازمان از داوطلبان اخذ می شود و یا به آنان عودت داده می شود. سازمان سنجش آموزش کشور تنها مرجع صادر کننده مجوز فعالیت، جهت برگزاری آزمون های بین المللی در ایران می باشد و فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده اند فاقد اعتبار و غیرقانونی است.

محل آزمون:

در مركز آموزش سازمان مديريت صنعتي به آدرس تهران خيابان وليعصر، نبش جام جم،‌ سازمان مديريت صنعتي برگزار مي‌گردد. ساعت و زمان شروع آزمون به نحو مقتضي به داوطلبان اطلاع‌رساني خواهد شد.