نشست خبری بیست و یکمین سال رتبه بندی شرکت های برتر کشور برگزار شد
دوشنبه,24 دی, 1397

در آغاز این نشست کیانی‌بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی به ارائه خلاصه‌ای از فعالیت‌های سازمان متبوع خود پرداخت و توضیح داد: عارضه‌یابی، ایجاد کلینیک‌های صنعتی، شناسایی واحدهای مشکل‌دار و برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات صنعتی از جمله فعالیت‌هایی است که سازمان مدیریت صنعتی به طور دائمی در دستور کار دارد. علاوه‌بر این، در حوزه آموزش ‌‌فعالیت‌های بسیاری در حال انجام است.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی کیانی بختیاری با اشاره به اینکه اکنون بیش از ۵ هزار پروژه در حال اجرا وجود دارد، گفت: علاوه‌‌بر این، تا‌کنون بیش از ۳۰۰ جلد کتاب در واحد انتشارات این سازمان منتشر شده که می‌تواند زمینه‌ساز رشد مناسبی در حوزه کسب‌و‌کار و تجارت در کشور باشد.

وی با اشاره به اهمیت آینده‌پژوهی در کشور توضیح داد: یکی از فعالیت‌هایی که اکنون در حال انجام است، به بررسی مشاغل موجود مربوط می‌شود. اکنون گروه‌های پژوهشی روی این موضوع کار می‌کنند که مشاغلی در آینده از بین خواهد رفت و چه مشاغلی امروز در حال رشد هستند. این داده‌های علمی می‌تواند مشخص کند که کشور برای تربیت چه فعالانی باید برنامه‌ریزی داشته باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی بر این باور است که یکی از بزرگ‌ترین دلایل بیکاری در کشور کمبود و نبود مهارت‌های کافی برای کسب موقعیت‌های شغلی است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان در کشور به لحاظ مهارتی آماده اشتغال نیستند. بر این اساس، باید برای آنها برنامه‌ریزی‌هایی شود.
به گفته او، سازمان مدیریت صنعتی بر آن است تا دوره‌های مهارت‌آموزی را اجرا کند. برای ثبت‌‌نام در این دوره‌ها یکی از مشکلاتی که وجود داشت هزینه دوره بود.

خوشبختانه تسهیلاتی برای آموزش با کمک نهادهای پولی فراهم شده و می‌توان برای شرکت در این دوره‌ها اقدام کرد.

 

کیانی‌بختیاری با بیان اینکه از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان مدیریت صنعتی شناسایی ۵۰۰ واحد برتر در کشور است، توضیح داد: سازمان مدیریت صنعتی در سال ۹۷ برای بیست‌و‌یکمین سال متوالی رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را انجام داده است. بر این اساس، ۵۰۰ شرکت بزرگ و تاثیرگذار ایران در همایش ۸ بهمن معرفی خواهند شد.

وی درباره پیشینه رتبه‌بندی۱۰۰ IMI در کشور توضیح داد: این شیوه رتبه‌بندی در سال ۷۷ که نخستین دوره خود را تجربه می‌کرد به معرفی ۱۰۰ شرکت نخست کشور پرداخت. این ۱۰۰ شرکت در یک شاخص میزان فروش بررسی و معرفی شدند. به‌تدریج و با رشد اقتصادی کشور و واحدهای تولید و صنعتی در ایران تعداد شرکت‌ها به ۵۰۰ رسید و شاخص‌ها نیز رشد چشمگیری داشت.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی مهم‌ترین اهداف برگزاری این رتبه‌بندی را در تولید اطلاعات درباره بنگاه‌های اقتصادی کشور و شفاف‌سازی در فضای کسب‌و‌کار، رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر تاثیرگذاری در اقتصاد ملی و گسترش رقابت بین بنگاه‌های اقتصادی دانست.

کیانی‌بختیاری با اشاره به یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این رتبه‌بندی توضیح داد: از مهم‌ترین دستاوردهای این رتبه‌بندی می‌توان به وضعیت واحدهای صنعتی و تولیدی در رشته‌های تخصصی اشاره کرد. ‌برای مثال، در حوزه سیمان چند شرکت حضور دارند. یکی از موضوعاتی که در این زمینه اهمیت دارد رتبه کارخانه‌های سیمان نسبت به یکدیگر است.

با استفاده از ارزیابی‌های موجود مدیران کارخانه‌ها می‌توانند چنین اطلاعاتی را استخراج کنند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های برتر ایران بر اساس ۳۳ شاخص و در ۷ عنوان دسته‌بندی، رتبه می‌گیرند، توضیح داد: شاخص‌های اندازه و رشد شرکت، شاخص‌های سودآوری و عملکرد، شاخص‌های بهره‌وری، شاخص‌های صادرات، شاخص‌های نقدینگی، شاخص‌های بدهی و شاخص‌های بازار عنوان دسته‌بندی‌ها است. در هر کدام از این عنوان‌ها شاخص‌هایی مشخص شده که بر مبنای آنها رتبه‌بندی انجام می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه شفافیت از جمله شاخص‌های رتبه‌بندی۱۰۰‌IMI است، گفت: در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها ارزیابان نقش زیادی دارند. به عبارتی، در دیگر رتبه‌بندی‌ها اگر ارزیاب یک شرکت تفاوت کند ممکن است نمره آن شرکت نیز در شاخص مشخصی تغییر کند. با این حال، در این شیوه رتبه‌بندی به دلیل اینکه تمام شاخص‌های کمی هستند، ارزیابان نقشی در نمره ندارند.

کیانی‌بختیاری با بیان اینکه نوع رتبه‌بندی۱۰۰‌IMI شبیه مدل Fortune۵۰۰ است، توضیح داد: در این دو مدل تمامی شرکت‌ها در شاخه‌ای از کسب‌و‌کار حضور دارند.

این مدل باعث می‌شود شرکت‌ها هم در موقعیت کشور و مدل جهانی رتبه خود را بدانند و بتوانند خودشان را شرکت‌های رقیب مقایسه کنند.

وی به این پرسش که چرا رتبه‌بندی اهمیت دارد، این‌گونه پاسخ داد: سهم ارزش‌افزوده ۱۰۰شرکت برتر از تولید ناخالص داخلی از جمله شاخص‌هایی است که اکنون مشخص شده است. بر این مبنا، ۱۰۰ شرکت نخست ۱۲ درصد این شاخص را پوشش داده‌اند. علاوه‌بر این، مقایسه فروش شرکت‌ها با تولید ناخالص داخلی از دیگر آمارهای به‌دست آمده است. این درصد در شاخص عنوان شده به ۳۸ درصد برای ۱۰۰ شرکت نخست می‌رسد.

مجید درویش، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر درباره تنوع شرکت‌های نخست توضیح داد: یکی از موضوعاتی که در بررسی سال ۹۶ جالب بود تغییر رتبه‌های تک‌رقمی بود.

در دوره‌های قبل به طور عمده رتبه‌های تک‌رقمی به بانک‌ها و موسسه‌های پولی و اعتباری اختصاص داشت. این در حالی است که امسال پتروشیمی‌ها رشد بسیار مناسبی داشتند. البته باید در نظر داشت که منظور از امسال، سال ۹۶ است. سال پایه آمار یک سال از تقویم عقب است.

وی با اشاره به اینکه در سبد صادراتی وضعیت کارخانه‌های پتروشیمی از دیگر شرکت‌ها بهتر است، توضیح داد: ۵۰ درصد صادرات ۵۰۰ واحد بررسی شده به پتروشیمی‌ها تعلق دارد که در سبد صادرات غیرنفتی بررسی می‌شود و رتبه دوم این شاخص نیز به فرآورده‌های نفتی تعلق دارد که ۱۹ درصد صادرات را شامل می‌شود.
مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر با اشاره به اینکه یکی از مشکلات این طرح اطلاعات اقتصادی بنگاه‌ها بود، توضیح داد: خوشبختانه به دلیل پشتوانه ایدرو و خوشنامی سازمان مدیریت صنعتی در این زمینه مشکلی وجود نداشت و شرکت‌ها به‌راحتی اعتماد کردند و صورت‌های مالی را در اختیار ما قراردادند.

1 - 50 Next
خانه