با برگزاری بیست و یکمین دوره رتبه بندی شرکت های برتر 10 شرکت نخست اقتصاد ایران مشخص شد
دوشنبه,08 بهمن, 1397

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، "بیست و یکمین سال رتبه بندی شرکت های برتر " ، 8 بهمن ماه  با حضور سرپرست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، مقامات، مدیران ارشد بنگاه های برتر کشور و متخصصان این حوزه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما  برگزار شد.

بنا به این گزارش، نخستین شرکت های ایرانی به لحاظ درآمد شامل پتروشیمی خلیج فارس، بانک پارسیان، پالایش نفت اصفهان، سایپا، بانک صادرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان، بانک آینده، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک کارآفرین و پالایش نفت بندر عباس است.


در آغاز این همایش کیانی‌بختیاری با اشاره اهمیت اقتصاد مقاومتی در ایران گفت: امسال نیز مانند چند سال گذشته با عنوان اقتصاد مقاومتی نام گذاری شد که این موضوع اهمیت این شیوه اقتصادی را در ایران نشان می دهد. یکی از موارد مهمی که اکنون مطرح می شود حمایت از کالای ایرانی است. طبیعی است که در این عرصه مردم برای انتخاب کالا یا خدمات مورد نظر باید بتوانند نخستین شرکت های ایرانی را بشناسند. وی علاوه بر مردم، نقش بنگاه ها و همچنین سازمان ها و نهادها در این خصوص مهم ارزیابی کرد.

پیشینه رتبه بندی IMI100 در ایران

 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی درباره پیشینه رتبه‌بندی۱۰۰ IMI در کشور توضیح داد: این شیوه رتبه‌بندی در سال ۷۷ که نخستین دوره خود را تجربه می‌کرد به معرفی ۱۰۰ شرکت نخست کشور پرداخت. این ۱۰۰ شرکت در یک شاخص میزان فروش بررسی و معرفی شدند. به‌تدریج و با رشد اقتصادی کشور و واحدهای تولید و صنعتی در ایران تعداد شرکت‌ها به ۵۰۰ رسید و شاخص‌ها نیز رشد چشمگیری داشت.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی مهم‌ترین اهداف برگزاری این رتبه‌بندی را در تولید اطلاعات درباره بنگاه‌های اقتصادی کشور و شفاف‌سازی در فضای کسب‌و‌کار، رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر تاثیرگذاری در اقتصاد ملی و گسترش رقابت بین بنگاه‌های اقتصادی دانست.

کیانی‌بختیاری با اشاره به یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این رتبه‌بندی توضیح داد: از مهم‌ترین دستاوردهای این رتبه‌بندی می‌توان به وضعیت واحدهای صنعتی و تولیدی در رشته‌های تخصصی اشاره کرد. ‌برای مثال، در حوزه سیمان چند شرکت حضور دارند. یکی از موضوعاتی که در این زمینه اهمیت دارد رتبه کارخانه‌های سیمان نسبت به یکدیگر است.

شاخص های رتبه بندی

 

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های برتر ایران بر اساس ۳۳ شاخص و در ۷ عنوان دسته‌بندی، رتبه می‌گیرند، توضیح داد: شاخص‌های اندازه و رشد شرکت، شاخص‌های سودآوری و عملکرد، شاخص‌های بهره‌وری، شاخص‌های صادرات، شاخص‌های نقدینگی، شاخص‌های بدهی و شاخص‌های بازار عنوان دسته‌بندی‌ها است. در هر کدام از این عنوان‌ها شاخص‌هایی مشخص شده که بر مبنای آنها رتبه‌بندی انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه شفافیت از جمله شاخص‌های رتبه‌بندی۱۰۰‌IMI است، گفت: در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها ارزیابان نقش زیادی دارند. به عبارتی، در دیگر رتبه‌بندی‌ها اگر ارزیاب یک شرکت تفاوت کند ممکن است نمره آن شرکت نیز در شاخص مشخصی تغییر کند. با این حال، در این شیوه رتبه‌بندی به دلیل اینکه تمام شاخص‌های کمی هستند، ارزیابان نقشی در نمره ندارند.

کیانی‌بختیاری با بیان اینکه نوع رتبه‌بندی۱۰۰‌IMI شبیه مدل Fortune۵۰۰ است، توضیح داد: در این دو مدل تمامی شرکت‌ها در شاخه‌ای از کسب‌و‌کار حضور دارند. این مدل باعث می‌شود شرکت‌ها هم در موقعیت کشور و مدل جهانی رتبه خود را بدانند و بتوانند خودشان را شرکت‌های رقیب مقایسه کنند.

وی به این پرسش که چرا رتبه‌بندی اهمیت دارد، این‌گونه پاسخ داد: سهم ارزش‌افزوده ۱۰۰شرکت برتر از تولید ناخالص داخلی از جمله شاخص‌هایی است که اکنون مشخص شده است. بر این مبنا، ۱۰۰ شرکت نخست ۱۲ درصد این شاخص را پوشش داده‌اند. علاوه‌بر این، مقایسه فروش شرکت‌ها با تولید ناخالص داخلی از دیگر آمارهای به‌دست آمده است. این درصد در شاخص عنوان شده به ۳۸ درصد برای ۱۰۰ شرکت نخست می‌رسد. باید این موضوع را در نظر داشت که شرکت ها و بنگاه های بزرگ به رشد و توسعه کشورها کمک بسیاری می کنند. کشورهای توسعه یافته با استفاده از توان بنگاه های اقتصادی بزرگ برنامه های قابل توجهی را برای رشد و توسعه خود در نظر می گیرند.

نقش تحقیق و توسعه در رشد

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان این که نقش تحقیق و توسعه در رشد هر سازمان و کشوری تاثیر قابل توجهی دارد، توضیح داد: آمازون، آلفابت، سامسونگ و اینتل در سال گذشته میلادی بیشترین هزینه را برای بخش تحقیق و توسعه خود در نظر گرفته اند. بر اساس آمارهای رسمی شرکت آمازون در سال گذشته میلادی 16 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است.

کیانی بختیاری با اشاره به نخستین سیاست گذاری ها برای برگزاری IMI 100 توضیح داد: از مهمترین نیازهایی که در کشور وجود دارد شفافیت آماری و درآمدی شرکت های ایران است. آمار شفاف و ارائه آمارهای درآمدی به توسعه کسب و کار و بنگاه های اقتصادی در کشور می شود.

کیانی بختیاری در ادامه به بررسی آمارهای رسمی فورچون که در طرح بین المللی برگزار می شود، توضیح داد: از میان 500 شرکت بزرگ دنیا 126 شرکت به امریکا و 111 شرکت به چین اختصاص دارند. به عبارت دیگر 25 درصد شرکت های بزرگ دنیا به امریکا و 22 درصد به چین اختصاص دارد.

وی با اشاره به اهمیت ارزش افزوده و سهم 500 شرکت نخست در اقتصاد ایران توضیح داد: سهم 100 شرکت اول ایران در ارزش افزوده نسبت به تولید ناخالص داخلی 12 و سهم 500 شرکت دیگر 14 درصد است. به عبارت دیگر 100 شرکت نخست در این شخص بیشترین سهم را دارند و 400 شرکت دیگر سهم چندانی در نسبت ارزش افزوده به تولید ناخالص داخلی ندارند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در ادامه به نسبت فروش 500 شرکت نخست ایران به تولید ناخالص داخلی پرداخت و توضیح داد: در این شاخص 38 درصد به 100 شرکت نخست و 44 درصد به کل 500 شرکت تعلق دارد. همان طور که مشخص است 400 شرکت دیگر در این شاخص سهم چندانی ندارند.

کیانی بختیاری در ادامه به آمارهای فروش پرداخت و توضیح داد: در ایران نخستین شرکت 9 میلیارد دلار در سال 96 فروش داشت که نخستین شرکت داخلی است. البته باید در نظر داشت که این آمار در فورچون و در مدل جهانی به 500 میلیارد دلار می رسد.

وی به اهمیت IMI100 پرداخت و توضیح داد: سرمایه گذاران، فعالان بورس و مصرف کنندگان با استفاده از داده های آماری این دوره می تواند تصمیم گیری های بهتری  داشته باشد. علاوه بر این با برگزاری این دوره ها شرکت های نیز به اطلاعاتی درباره بنگاه های خود دست می یابند که پیش از آن شاخص های مشخص شده را نمی دانستند.

10توصیه به بنگاههای بزرگ اقتصادی کشور

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خاتمه به شرکت های برتر کشور توصیه کرد که:

1-توجه  و کمک به  تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، توجه به کیفیت، رقابت پذیری، دانش بنیانی و توسعه مدل های کسب و کار جدید، توسعه کارآفرینی و رونق اشتغال پایدار از الزامات مهم  و راهبردی است که می باید توسط بنگاههای بزرگ بعنوان پیشرانان صنعت و اقتصاد کشور مورد عنایت ویژه  قرار گیرد.

2-توسعه و رونق اقتصادی کشور از طریق ایجاد و تقویت زنجیره های تامین قوی می باشد( نگاه درونزایی به تولید)

3-بنگاههای اقتصادی باید حضور عزتمندانه در عرصه بین‌المللی داشته باشند، و در زنجیره ارزش بنگاههای معتبر بین المللی قرار گیرند و در کسب سهم بیشتر از بازارهای منطقه تلاش کنند( نگاه برونگری و صادرات محوری)

4- مدیران بنگاههای اقتصادی کشور می باید در راستای ارتقاء بهره‌وری و نوآوری به بازسازی و توسعه کشور نقس آفرینی نمایند.

 5- اکنون فرصت برای خدمت به کشور و ملت فراهم شده و این وظیفه سرداران عرصه اقتصادی است که در این میدان به زنده نگه داشتن امید و باور مردم کمک کنند.

6- مدیران اقتصادی کشور باید تلاش کنند تا زیرمجموعه‌هایشان را به سمتی هدایت کنند که آنها با  توسعه مدل های کسب و کار پلتفرمیک رقابت پذیر و سودآور شوند.

7- هنر این است که یک بنگاههای سودآور شود و در عین حال، هم حقوق کارمندان و مردم را رعایت کنند ، در این باره وظیفه مدیرانی که سرمایه آنها با سهام مردم  تامین می شود، سنگین‌تر است.

8- در یک نگاه جامع، تنها سود آوری یک بنگاه ملاک توفیق نیست. رشد و تولیدی که در کنارش محیط زیست آسیب ببیند، پیشرفت نیست. سود بالا در کنار نارضایتی کارگران، به رضایت اجتماعی لطمه می‌زند. باید ایمان داشت که سودآوری توام با ملاحظات اجتماعی و رعایت مسئولیت اجتماعی به نفع جامعه است، بنگاهی که در زمینه مسئولیت اجتماعی  نیزفعال است باعث تقویت غرور  و رضایت  و وفاداری سازمانی در کارکنان خود می شود.

9- تدبیر درباره نحوه برخورد با کارکنان، چگونگی تعامل با رقبا و ذی نفعان و پاسخگویی به حقوق مصرف کنندگان نظیر ارائه خدمات پیش، حین، و پس از فروش نماد اخلاق  حرفه ای است و البته رعایت اخلاق هزینه دارد و توقع از مدیران در نظام اسلامی این است که به دنبال مطلوبیت حداکثری باشند.

10- بنگاههای بزرگ می باید  همواره در حفظ  برتری، پایداری و مانایی خود تلاش نمایند.مجید درویش، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر نیز در این همایش با اشاره به اینکه در سبد صادرات غیرنفتی وضعیت شرکت‌های پتروشیمی از دیگر شرکت‌ها بهتر است، توضیح داد: ۵۰ درصد صادرات ۵۰۰ واحد بررسی شده به پتروشیمی‌ها تعلق دارد و رتبه دوم این شاخص نیز به فرآورده‌های نفتی تعلق دارد که ۱۹ درصد صادرات را شامل می‌شود.
مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر گفت: برای حضور در رتبه بندی" IMI100 " لازم است شرکت ها صورت های مالی حسابرسی شده خود را در اختیار سازمان مدیریت صنعتی قرار دهند و با توجه به اینکه شرکت ها در خصوص اطلاعات ملی خود و افشای آن حساس هستند، قراردادن این اطلاعات در اختیار سازمان مدیریت صنعتی، نشان دهنده اعتماد بالای این شرکت ها به سازمان و اعتبار بالای رتبه بندی " IMI100 "است.


 

درویش با بیان اینکه شاخص های رتبه بندی در رتبه بندی شرکت های برتر ایران " IMI100 " شاخص های کمی (مقداری) هستند و مقادیر آنها از صورت های مالی حسابرسی شده شرکت ها استخراج می شود، توضیح داد: برخلاف بسیاری از ارزیابی ها و رتبه بندی ها که در رتبه بندی شرکت ها قضاوت ارزیابان دخالت دارد و یا از خوداظهاری شرکت ها استفاده می کنند، در رتبه بندی " IMI100 " نرم افزار مربوط، براساس مقادیر عددی رتبه هر شرکت را مشخص می کند و هیچ قضاوتی توسط اجرا کنندگان رتبه بندی صورت نمی گیرد.

وی همچنین گفت: از ویژگی های رتبه بندی " IMI100 " شفافیت بسیار بالای آن است، به طوری که رتبه هر شرکت در هر شاخص، به راحتی قابل بررسی و صحه گذاری است، زیرا در هر فهرستی، در مقابل نام شرکت، علاوه بر رتبه آن، کمیت آن شاخص درج شده است.

مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر در ادامه افزود: یکی از موضوعاتی که در بررسی شرکت های نخست ایران اهمیت دارد نقش این شرکت ها در اشتغالزایی است بر این اساس هلدینگ سایپا، بانک صادرات، بانک تجارت، فولاد مبارکه و شرکت مخابرات  ایران بیشترین سهم را در اشتغالزایی دارند.

1 - 50 Next
خانه