وزیران ادوار تمامی دولت های پس از انقلاب در زیر یک سقف
پنجشنبه,30 خرداد, 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، مجمع عمومی سالیانه تشکل مردم نهاد "مجمع وزیران ادوار"  با حضور جمع کثیری از وزرای دولت های پیشین و کنونی سه شنبه 28 خرداد در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

خیر مقدم مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

 

بنا به این گزارش ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن خیرمقدم به اعضای مجمع وزیران ادوار اظهار داشت: در اين سازمان آموخته ايم كه حكمراني خوب نتيجه تجربه از ديروز ، استفاده از امروز ، اميد به فردا است. آموخته ایم که برنامه‌های توسعه مدیریتی از طریق تجربه گردانی و بکارگیری تجربه مدیران ارشد صورت می پذیرد نه با تزریق محفوظات  بر سر کلاس ها.

یاد گرفته ایم که بهترین راه پیش‌بینی آینده، ساختن آن است و ساختن آینده بدون بکارگیری تجارب گذشته امکانپذیر نیست.

سازمان مديريت صنعتي از نيم قرن پيش، سنگ بناي فعاليت خود را بر اساس درهم آميزي علم و تجربه، بنيان نهاده است و دراين مدرسه تجربه، حضور و نقش آفريني مديران ارشد علم و عمل را فرصتي مغتنم مي شمرد. اين سازمان آمادگي خود را براي مستند سازي تجارب، استخراج دانش ضمني و آشكار، چاپ و انتشار آثار اعضاي محترم مجمع  وزیران ادوار، راه اندازي كارگاه هاي تبادل تجربه در حوزه مسائل استراتژيك كشور و بويژه رونق توليد اعلام مي نمايد.

گزارش رییس هیات مدیره


محمدرضا عارف رئیس هیات مدیره مجمع وزیران ادوار در این جلسه اظهار داشت: این مجمع بالاترین ظرفیت را برای حل مشکلات کشور در اختیار دارد. اهداف ما شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی برای حل مشکلات و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.

 وی با بیان اینکه برای اجرایی کردن این سه هدف ۱۰ مأموریت تعریف شده است، خاطرنشان کرد: در طول این مدت هیأت مدیره مجمع ۱۱ جلسه رسمی داشته است و گزارشی از فعالیت‌ها را برای استحضار مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری ارسال نموده و برای همکاری با دولت آعلام آمادگی نموده ایم.

همچنین درباره چگونگی انتقال تجربیات به نسل‌ها و دولت‌های بعدی بحث‌های جدی صورت گرفت و راه اندازی آکادمی وزرا برای تحقق این هدف تصویب شد. مجمع وزیران ادوار جلسه مشترکی  نیز با هدف تبادل نظر و انعکاس نقطه نظرات اعضای مجمع با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار نمود.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای استفاده از ظرفیت‌های این تشکل باید اعضا مشارکت فعال‌تری داشته و کمیسیون‌های تخصصی هم فعال‌تر شوند. ایشان با اشاره به شرایط خاص کشور اظهار داشت: ما با تحریم‌های ظالمانه مواجه‌ا هستم و بنابراین برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. ایشان برای حل مسائلی از قبیل محیط زیست، بیکاری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی، فساد، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی و افزایش سرمایه اجتماعی  اعضای مجمع وزیران ادوار را به مشارکت فعال تر فراخواند.

عارف در پایان با اشاره به اینکه ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم گفت: انتظار ما از قوای سه گانه به ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که این نهاد غیردولتی و راهبردی را مشاور خود قرار دهند و با این نهاد همکاری نزدیکی داشته باشند.

گزارش نایب رییس و دبیر هیات مدیره

 

غلامرضا شافعی نایب رییس و دبیر مجمع وزیران ادوار نیز ضمن دعوت از اعضا اصلی برای حضور مستمر درجلسات کارشناسی دبیرخانه اظهار داشت: تاکنون  47 جلسه کارشناسی در یکسال گذشته در خصوص مباحث مختلف و متفاوت روز برگزار شده  است که از آن جمله می توان به بحث انتقال پايتخت، انقلاب صنعتي چهارم، صنايع نوين ، ارز دیجیتال، بررسی علل توسعه کشورها،  بررسی چالش های بزرگ کشور  و ... اشاره کرد.

وی در خصوص دو کتاب منتشر شده از سوی مجمع وزیران ادوار خاطرنشان کرد: ظرف يك سال گذشته كتاب 12 تجربه که ماحصل مصاحبه با وزرايی كه كارشان با امر اشتغال بيش از بقيه ارتباط داشت تدوین و در اختیار وزارت كار و رفاه و تعاون قرار گرفت.

كتاب دوم تحت عنوان آكادمي وزراء که ماحصل مصاحبه با 16 نفر از وزرایی است كه با امر آموزش و آموزش حکمرانی ارتباط و تمایل بيشتري داشتند، تهیه و تدوین شد.

 نایب رییس مجمع وزیران ادوار در خصوص سرمایه و نحوه تاسیس آکادمی وزرا گفت: اين نتيجه رسيديم كه محور و هسته ي مركزي براي آكادمي كه جا و مكان زيادي هم نمي خواهد ايجاد شود ولي از فضاهاي موجود فيزيكي و مجازي كشور استفاده کند. تاكنون سازمان مدريت صنعتي رسماً اعلام آمادگي كرده است كه امكانات  فيزيكي ، اساتيد ، نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز را در اختيار آكادمي قرار می دهد. علاوه بر این دانشگاه صنعتي شريف نیزآماده همکاری در این زمینه است.

وی از اعضا مجمع وزیران ادوار در خصوص نحوه انتقال تجربیاتشان خواست که مكتوبات خود را در اختيار سازمان مديريت صنعتي قرار دهند تا تحليل محتوا شده و محتواي قابل انتقال به صورت كتاب منتشر شود.

گزارش کمیسیون های تخصصی

پس از ارائه گزارش هیات مدیره برخی از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجمع از جمله کمیسیون‌های انرژی، اقتصاد، قضایی و زیربنایی؛ گزارش‌های کوتاهی از عملکرد خود ارائه دادند.

 

  محمدرضا فیاض به نیابت از عابد جعفری رئیس كميسيون امور زير بنايي صنعت و محيط زيست  اظهار داشت: این کمیسیون با عضويت 34 نفر از وزراي محترم و معاونين رئيس جمهور از مرداد 1396 كار خود را شروع كرده است. در سال 96 تا پايان سال چهار جلسه ي ماهانه داشتيم در آنها در خصوص انتظار ما از وزارت بازرگاني ، استفاده از پتانسيل مجمع تشخيص مصلحت نظام ، مسائل منطقه اي و موضوع سرمايه گذاري خارجي بحث و تبادل نظر كردند. در سال 97 هر فصل يك جلسه داشتيم كه در خصوص مسائل W.T.O ، راههای مقابله با ترفندهاي آمريكا، سند الگوي پايه اسلامي ايراني پیشرفت و مطالب روز دیگربحث و گفتگو شد.

 

هاشمی‌طبا رئیس کمیسیون تولید مجمع وزیران ادوار در مورد جلسات این کمیسیون اعلام داشت: وقتی از رونق تولید در شرایط فعلی صحبت می‌کنیم باید با صاحب نظران درباره راه‌های رونق تولید در زمینه‌های تجارت خارجی و فناوران داخلی همفکری بگیریم و به حرف زدن و شعار دادن بسنده نکنیم.

 

در ادامه معيري نیز درخصوص فعالیت های كميسيون سياسي  دفاعي  اظهار نمود: این کمیسیون در محل مطالعات سياسي بين المللي با حضور 15 تن از اعضاء تشكيل شد آقاي دكتر ظريف رئيس كميسيون هستند و آقاي رفيق دوست نائب رئيس و بنده هم دبير جلسه در جلسه ي اول هم سر فصل هاي وفاق ملي و انتقال تجربيات مطرح شد.

 

علاوه بر آن محمدرضا میر تاج‌الدینی رئیس کمیسیون حقوقی مجمع وزیران ادوار نیز گفت: این کمیسیون ۵ جلسه تشکیل جلسه داد و یک جلسه فوق‌العاده هم داشته ایم و در خصوص موضوعات و مسائل گوناگون حقوقی و قضایی گزارش هایی تهیه و برای تصمیم گیران و متولیان امر ارسال شده است.

 

در ارامه جلسه مهر عليزاده رئیس کمیسیون اداری، اجتماعی و ورزشی مجمع وزیران ادوار نیز اظهار داشت: در خصوص اولویت بندی  مشكلات اساسي موجود جامعه در ابعاد فرهنگي و اجتماعي و اداري ، بررسي، تحليل و آسيب شناسي فساد اداري در كشور و  شاخص شناخته شده توسعه  و  مقايسه وضعيت جمهوري اسلامي با دنيا و كشورهاي منطقه با رويكرد عملكرد چهل سال بعد از انقلاب  و  سند الگوي اسلامي ايراني بررسي  و مطالعه  در دستور کار قرار گرفت.

تقدیر از شهدای دولت

تجلیل  و اعطای لوح تقدیر به خانواده شهید تندگویان وشهید فیاض بخش، بخشی دیگری از این مراسم بود که با حضور وزیران و نمایندگان آنها در وزارتخانه های ذیربط صورت گرفت:

 

ابتدا بیژن زنگنه وزیرمحترم نفت در وصف شهید تندگویان اظهارنمود: شهید تندگویان وزیری بود که از درون وزارت نفت به وزارت رسید. تندگویان فردی انقلابی و زندان کشیده قبل از انقلاب بود که در یک خانواده متعهد به دنیا آمده بود.

وزیر نفت با بیان اینکه شهید تندگویان؛ نمونه‌ای فداکار در وزارت نفت بود گفت: ایشان قبل از وزارت نیز جزو مدیران نفت خیز جنوب بودند و برای همچون یمن ک الگوست چرا که ایشان به فکر مردم و کشور بودند.

وی با اشاره به شرایط امروز دنیا هم افزود: شرایط امروز ما از دوران جنگ سخت‌تر است در حالی که ما در زمان جنگ مشکل صادرات نداشتیم فقط واحدهای تولیدمان مورد اصابت موشک بود اما امروز واحدهایمان سالم است اما نمی‌توانیم نفت صادر کنیم.

زنگنه جابجایی پول را یکی دیگر از مشکلات امروز صنعت نفت اعلام کرد و گفت: ما امروز نمی‌توانیم نفت به اسم ایران به هیچ کجای دنیا صادر کنیم و شرایط ما بسیار سخت و پیچیده شده است و درحالی که دود و آتش و جنگی در کار نیست اما ما واقعاً در جنگ هستیم و همواره  بصورت لحظه‌ای درگیر هستیم اما ناامید نیستیم و با قدرت کار می‌کنیم و حتماً از این مرحله عبور خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: فشارهای امریکا بر فراورده‌های نفتی و پتروشیمی به صورت حداکثری است و امریکا هیچ فشاری را علیه ملت ما کم نگذاشته است و با شدت بر علیه ما کار می‌کند و ما هم نیز با شدت کار می‌کنیم و اگر از درون متحد باشیم همه چیز درست خواهد شد و به سلامت عبور خواهیم کرد.


در ادامه  یحیوی از همرزمان شهید تندگویان و مهدی تندگویان فرزند ایشان به ذکر خاطراتی در خصوص از این شهید  بلند مرتبه  و رویکرد متعهدانه وی نسبت به نظام پرداختند.

 

در تجلیل و قدردانی از خانواده شهید محمد علی فیاض بخش که همسر و فرزند ایشان هم حضور داشتند حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین همسر و فرزند فیاض بخش طی سخنان کوتاهی به گوشه هایی از اقدامات مهم و رویکرد های مردمی این شهید عظیم الشان پرداختند و سپس تقدیر نامه به پاس قدردانی از اقدامات و منزلت این شهدای عالی مقام و به خانواده ای معظم ایشان تقدیم گردید.

در پایان، انتخابات هیات مدیره و بازرس مجمع وزیران ادوار با حضور حداکثری برگزار و هیات مدیره با تغییری اندک  برای مدت 2 سال ابقا شد.

 

1 - 50 Next
خانه