گزارش امضای تفاهمنامه ۴ جانبه ساخت داخل و رونق تولید و برگزاری پنل های تخصصی نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید
دوشنبه,31 تير, 1398

در حاشیه نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید صورت گرفت؛

امضای تفاهمنامه ۴ جانبه ساخت داخل و رونق تولید

در حاشیه نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید ، تفاهمنامه ۴ جانبه میان وزارت صنعت، وزارت علوم، معاونت فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از تولید امضا شد.

 

تفاهم نامه چهارجانبه همکاری برای تحقق نهضت ساخت داخل در حاشیه نخستین روز از نمایشگاه «فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید» با حضور وزیران صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد.

این تفاهم نامه امروز به امضای «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، «منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، همچنین نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس صندوق نوآوری و شکوفایی رسید.

این تفاهم نامه در راستای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب و به منظور تسهیل و پشتیبانی ملی و فرابخشی از ساخت داخل و رونق تولید، داخلی سازی مواد، قطعات، تجهیزات و ماشین آلات، نرم افزارها، فناوری و سیستم های مورد نیاز صنایع و همچنین فهرست پویا و به روز نیازمندی های صنایع از یک سو و استفاده از توانمندی و ظرفیت دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان و صندوق حمایت از علم و فناوری از سوی دیگر، با هدف تسهیل پیوند تقاضا و عرضه فناوری و نوآوری منعقد شد.

موضوع این تفاهم نامه، ایجاد ساز وکار همکاری، مشارکت، هم افزایی و هماهنگی اثربخش بازیگران محوری زیست بوم فناوری و نوآوری به منظور رفع نیازهای صنعت و حمایت از ساخت داخل و رونق تولید است.

به گزارش ایرنا، نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید با مشارکت ۲۱۰ شرکت با حضور وزیران صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد.

۲۱۰ شرکت بزرگ و فرادستی در حوزه‌های خودرو و قطعات، لوازم خانگی، صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، مخابرات، صنایع دریایی و نفت، گاز و پتروشیمی در فضای نزدیک به ۱۱ هزار متر مربع، کمبودها و نیازهای‌شان را به نمایش گذاشته و از صنعتگران، دانشگاهیان، کارگاه‌های کوچک و استارت‌آپ‌ها دعوت کرده اند تا برای رفع این نیازها پیشگام شوند.

در نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید رخ داد:

پنل چالش ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش صنعت

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن خیرمقدم به معاونین وزارت صمت و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت اعلام نیازهای وزارت صمت و رفع آن نیازها توسط دانشگاه ها و شکل گیری پلتفرم که طرفین عرضه و تقاضا را مرتبط می سازد، تاکید نمود.

 

وی یادآور شد سازمان مدیریت صنعتی تا پایان سال چند رویداد تخصصی در رشته صنعت های خاص با همکاری مرکز تحول و پیشرفت ریاست جمهوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی به همرسانی بین صنعت و دانشگاه را تدارک دیده است.

بنا به این گزارش، فرشاد مقیمی معاونت امور صنایع وزارت صمت در این پنل به اهمیت ساخت داخل، حتی فراتر از سال رونق تولید تاکید نمود. وی همچنین از تدوین مرکز ساخت داخل در وزارت  صمت  با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی خبر داد، معاون امور صنایع وزارت صمت یکی از مهمترین چالش ها در حوزه ساخت داخل را بحث یکپارچه سازی تقاضاها و گسستی که در این فضا وجود دارد عنوان نمود.

 

از دیگر چالش هایی که مقیمی بدان اشاره کرد می توان به شکاف بین نهادهای دانشی و اجرایی، نحوه پوشش دادن ریسک ها برای ساخت داخل، تعرفه گذاری ها و جلوگیری از واردات کالاهای خارجی نام برد.

معاون وزارت صمت خواستار ایجاد رغبت در صنایع برای تامین مواد اولیه ساخت داخل و تکمیل و به روزرسانی اطلاعات در این زمینه از طرف سازمان های توسعه ای نظیرسازمان مدیریت صنعتی شد.

دیگر سخنران این پنل رضا انصاری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بود. وی ضمن اعلام تشکیل کمیسیون حمایت تولید ملی در مجلس به بیان چالش های موجود در عرصه صنعت پرداخت.

انصاری یکی از چالش های مهم در این خصوص را خریدهای خارجی صورت گرفته عنوان کرد که باید به جای آن خرید داخلی انجام می شد. نماینده داراب در این پنل خاطرنشان کرد اختیاراتی به وزارت صمت داده ایم تا سامانه ای طراحی نماید و نقایص سیاستگذاری و قانونگذاری را برطرف کند.

وی با اشاره به چالش های داخلی این موارد را شامل چالش های ساختاری و کلان عنوان نمود و خواستار نگاه صادرات محور و اهمیت دادن به مقوله پژوهش و توسعه و اصلاح ساختار مالکیت بنگاه ها شد.

وی همچنین تامین منابع مالی، بهبود فضای کسب و کار و انسجام در سیاستگذاری ها را از جمله راهکارهای تحقق ساخت داخل در بخش صنعت عنوان نمود.

دیگر سخنران این پنل کیومرث فروتنی مشاور معاونت امور صنایع وزارت صمت در خصوص اولویت ارجاع کار به شرکت های ایرانی و تامین فناوری از سوی آنها، سخنانی ایراد کرد.

وی در بخشی از سخنان خود یادآور شد در هر دستگاه تخصصی باید فهرستی از تامین کنندگان و سازندگان مجاز و مورد تایید شرکت های بالادستی موجود باشد تا امکان ارزیابی آن فراهم گردد.

وی عدم تعهد پیمانکاران به خرید داخلی را از جمله چالش های ساخت داخل دانست که طبق قوانین مجلس شورای اسلامی مجاز نیست.

فروتنی یادآور شد سامانه ای طراحی شده است که اطلاعات کلیه بنگاه های تولیدی و خدماتی در آن واگذار می شود و فهرست نیازمندی ها برای همسانی کسب و کارها به صورت خودکار در آن انجام می شود.

در ادامه علیرضا هادی مدیر کل محترم دفتر امور طرح ها و تامین مالی وزارت صمت، نمایشگاه ساخت داخل را شروعی برای یک جنبش بزرگتر دانست و توسعه تولید، توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه معادن و صنایع معدنی و تغییر رویکرد از مونتاژ به نوآوری را از جمله استراتژی های وزارت صمت برای تحقق رونق تولید عنوان کرد.

 وی همچنین بر بهبود فضای کسب و کار و تامین مالی و توسعه سرمایه گذاری در جهت بهبود شرایط بنگاه ها تاکید کرد.

هادی در بخشی از سخنان خود یادآور شد شبکه بانکی باید تسهیلات بیشتری به بخش صنعت، معدن و تجارت تخصیص دهد، علاوه بر آن وزارت صمت، از محل شرکت های تامین سرمایه به این مهم، اقدام خواهد کرد.

دیگرسخنران این پنل، عضو هیات مدیره سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در خصوص چالش های تامین مالی شرکت ها، در بخش صنعت سخنانی ایراد کرد. وی سرمایه گذاری خصوصی، دریافت تسهیلات از بانک ها و سرمایه گذاری دولتی را راه هایی برای تامین مالی بخش صنعت عنوان کرد. وی در خصوص سرمایه گذاری خصوصی افزود باید بتوانیم به سرمایه گذاران خصوصی تضمین خرید اعطا کنیم. وی در پایان حرکت کشور به سمت ساخت داخل را مسئله ای راهبردی عنوان کرد.

پنل تخصصی کارگزاری فناوری با موضوع چالش ها و نقش آن در زیست بوم فناوری

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی دومین پنل تخصصی کارگزاری فناوری در نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید با موضوع "چالش ها و نقش آن در زیست بوم فناوری با حضور صاحب نظران و متخصصین این حوزه برگزار شد. بنا به این گزارش کمال محمدی مشاور رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت رئیس جمهوری از فناوری به عنوان عامل اصلی قدرت در کشورها و سازمان ها نام برد.

وی با تاکید بر لزوم دستیابی به فناوری سه عامل اصلی تعادل فناوری را مقتضیات فناوری، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و همچنین واسطه های فناوری عنوان نمود.

وی یکی از ویژگی های نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید را تقاضا محور بودن آن دانست که تحول بسیار بزرگی است.  و به همت وزارت صمت برگزار شده است و نخستین نمایشگاهی است که نقش کارگزاران فناوری در آن لحاظ گردیده است.

محمدی اصلی ترین بازیگران اکوسیستم عرضه و تقاضای فناوری را وزارت سمت، وزارت عتف معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی نامید و به بیان ویژگی های بارز انعقاد تفاهم نامه میان این نهادها در افتتاحیه این نمایشگاه پرداخت.

دیگر سخنران این پنل قنبرپور معاون توسعه پارک فناوری پردیس بود که در خصوص ویژگی های فن بازار ملی توضیحاتی ایراد کرد.

وی در این سخنان و در خصوص نقش واسطه های فناوری اظهار داشت نباید بروکرها را با پیمان کاران اشتباه گرفت چرا که بروکرها راسا اقدام به هم رسانی بین طرفین عرضه و تقاضای فناوری می نمایند.

سومین سخنران این پنل تخصصی میلاد صدر رئیس شبکه فن بازار ایران بود که به تشریح پدیده بروکری به عنوان پدیده ای جدید در عرضه و تقاضای فناوری پرداخت.

وی با تاکید بر ترویج فرهنگ بروکری اظهار داشت شبکه فن بازار ملی گردآوری موثری از ذی نفعان این اکوسیستم انجام داده است و به ثبت رسیده است.

صدر افزود در این شبکه  کاربر، 1400 کاربر، 4000 شرکت و 13600 محصول فناوری و همچنین 300 نیاز فناوری در آن به ثبت رسیده است. وی افزود در این شبکه 40 بروکر توانمند مشغول فعالیت هستند که در سال گذشته توسط آن ها 140 میلیارد تومان فروش فناوری صورت صورت گرفته است.

دیگر سخنران این پنل تخصصی خانم شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی بود که با ذکر تاریخچه ای از تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد تاکنون به 2000 پروژه در شرکت های دانش بنیان تسهیلات اعطا کرده ایم.

وی دیگر خدمات صندوق را سرمایه گذاری، توانمند سازی شرکت ها و اختصاص تسهیلات از طریق کارگزاران فناوری عنوان نمود.

در ادامه این پنل، دکتر طالبی معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور فناوری اعلام کرد یکی از سیاست های اصلی وزارت عتف، تسهیل فناوری به متقاضیان بوده است که کارگزاران فناوری در این خصوص نقش ویژه ای ایفا کردند. وی تعداد شرکت های فن آور را 48000 شرکت عنوان نمود.

امیری دیگر سخنران این پنل، مدیر کل صنایع معدنی در خصوص ارتباط بین دانشگاه ها و وزارت صمت اظهار داشت در حال حاضر ارتباط خوبی با دانشگاه ها داریم و بحث ساخت داخل را به عنوان سیاست اصلی وزارتخانه در دستور کار قرار داده ایم. وی تاکید کرد باید تهدید تحریم ها را تبدیل به فرصت برای ساخت داخل و رونق تولید نماییم.

امیری خاطر نشان کرد کالاهایی که به اندازه  کافی و با کیفیت استاندارد در کشور موجود باشند اجازه واردات به آن ها داده نمی شود.

در پایان این پنل تخصصی دو نفر از فعالان فناوری نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

پنل تخصصی نقش وزارت علوم تحقیقات و فناوری در تامین دانش و فناوری مورد نیاز برای ساخت داخل

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش فناوری وزارت صمت با ابراز امیدواری برای ارتباط بیشتر وزارت صمت و وزارت عتف تاکید کرد علمی که تولید ثروت نکند باید با تعمل به آن نگاه کرد چرا که کاربردی نیست.

 

 وی با اشاره به نسل سوم دانشگاهها گفت صنعت نیز نتیجه تفکر دانشگاهی است که با پشتوانه نو آوری در خدمت حل مسائل جامعه است.

 قبادیان بر لزوم اجرایی شدن برنامه های صنعت چهار در کشور تاکید نمود و اظهار داشت در این خصوص  صنعت و دانشگاه باید با هماهنگی و نگاه فرابخشی در کل جامعه به سوی اجرای برنامه صنعت چهار حرکت نمایند.

 معاون آموزش و پژوهش فناوری وزارت صمت خواستار هدفمندی مساله محوری و کاربردی شدن پایان نامه های دکترا در عرصه صنعت، همچنین حل مشکلات کشور از طریق هم افزایی صنعت و دانشگاه در یک بازه زمانی 10 ساله شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به محورهای هفت گانه رونق تولید در وزارت صمت در خصوص سامانه تاپ توضیحاتی ارائه نمود.

دیگر سخنران این پنل تورج محمدی معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت بود.وی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت ما در حال گذراز دانشگاههای نسل اول به نسلهای بعدی هستیم و کشور های توسعه یافته نیز از همین طریق مشکلات خود را حل کردند.

 وی افزود اکنون باید ماموریت جدی و جدیدی به دانشگاهها محول کنیم که مشکلات کشور را حل نمایند. محمدی با تاکید بر لزوم پژوهش در دانشگاهها گفت اگر صنعت به دانشگاه اعتماد داشته باشد و همه مولفه های این اکو سیستم نقش خود را به خوبی ایفا نمایند انجام ماموریت های جدید برای دانشگاهها امکان پذیر می باشد.

سومین سخنران این پنل تخصصی ابوالفضل کیانی بختیاری مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی بود، وی در خصوص ضرورت تقویت رویکرد توسعه مهارت در دانشگاهها برای  پاسخ به نیازهای بخش صنعت سخنانی بیان داشت.

 وی با تاکید بر مهارت ورزی برای دانش آموختگان اظهار داشت این موضوع در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی سند کلی نظام در بخش اشتغال سیاست های کلی علم و فناوری و برنامه ششم توسعه دیده شده است.

 کیانی بختیاری با ارائه آماری در خصوص پیش بینی نرخ بیکاری در کشور به بیان چالشهای دانش اموختگان بیکار پرداخت وی با بیان این نکته که در حال حاضر هفتاد و پنج درصد از بیکاران فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند اظهار داشت امروز کشور با سونامی فارغ التحصیلان بیکار در سطوح فوق لیسانس و دکترا روبرو است .

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی خاطر نشان کرد پس از انقلاب نرخ افزایش دانش آموختگان 14 برابر شده است اما اشتغال به این میزان افزایش نیافته است کیانی بختیاری افزود اکنون با نسل چهارم دانشگاهها که دانشگاههای اجتماعی و نسل پنجم آنها که دانشگاههای اکو سیستمی هستند مواجه نمود که آموزش  در آن بر مبنای نیاز صورت می پذیرد

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی در ادامه تاکید نمود بیکاری در کشور ناشی از فقدان شغل نیست بلکه به علت فقدان مهارتهای لازم در کسب و کار است وی افزود حرفه ای شدن ، اتفاقی رخ نمی دهد بلکه حاصل سالها تحصیل و آموزش تجربه در محل کار است وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد در سازمان مدیریت صنعتی مرکزی به عنوان مرکز توسعه اشتغال دانش آموختگان راه اندازی کرده ایم که بر اساس استعداد یابی برنامه ریزی ارائه کارراهه شغلی و توسعه قابلیتهای فردی و تخصصی شکل گرفته است ماموریت این مرکز پاسخ گویی به نیاز کشور در خصوص مهارت ورزی به فارغ التحصیلان دانشگاهی و تسهیل فرآیند کاریابی برای آنها است .

کیانی بختیاری ضمن بیان الزمات قانونی برای مهارت ورزی دانش اموختگان خواستار اهتمام بیشتر وزارت صمت و دانشگاهها در این خصوص شد و اظهار داشت علاوه بر کارهایی که در وزارت صمت صورت گرفته در سازمان مدیریت صنعتی دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه را تشکیل دادیم که هدف آن به هم رسانی طرفین عرضه و تقاضا بین دانشگاه و صنعت می باشد.

سخنرانی ریاست هیات عامل ایدرو

 

دیگر سخنران این پنل تخصصی محمد باقر عالی معاون وزیر و رئیس هیات عامل  ایدرو بود وی با اشاره به رویکرد ارتباط صنعت با دانشگاه در خصوص رونق تولید اظهار داشت: در تلاش هستیم تا فرصتهای استراتژیک را احصاء نمائیم د تحلیل اولیه جنگ افتصادی و تحریم ها تهدید بود اما در عین حال یک فرصت استراتژیک هم بشمار می رفت رئیس هیات عامل ایدرو کاهش ارز بری در صنعت می تواند فرصت مغتنمی برای رونق تولید ایجاد نماید کما اینکه امروز قرار دادهایی نیز بین خودرو سازها و تولید کنندگان منعقد شده است.

 وی در خصوص نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و ر ونق تولید اظهار داشت گام ابتدایی برای تبدیل تهدید ها به فرصت و کاهش شکاف ارز بری طراحی و تشکیل یک نمایشگاه نیاز محور بود.

عالی افزود در این نمایشگاه از تمامی صنایع الویت نیازمندی آنها را احصاء نمودیم تا مشخص شود چه حصه ایی نیاز به سرمایه گذاری و چه حصه ایی نیاز به تجاری سازی بر اساس علم دانشگاهها دارد.

رئیس هیات عامل ایدرو خطاب به دانشگاهیان اظهار داشت حضور شما را در صنعت مغتنم می شماریم و امیدواریم ارزش آفرینی شما در مسیر صنعت تقویت و تعمیق گردد وی در پایان تاکید کرد برای اجرای هر استراتژی باید برنامه جامعه علمی توافق شده بین تمامی ذینفعان وجود داشته باشد.

در پایان این پنل تخصصی مدیران کل دانشگاهها و دفاتر ار تباط با صنعت آنها به بیان نظرات خود پرداختند.

پنل تخصصی نقش معاونت علمی شرکت های  دانش بنیان در تامین دانش و فناوری مورد نیاز برای ساخت داخل

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی دراولین  نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید  پنل تخصصی نقش معاونت  علمی شرکت های دانش بنیان در تامین دانش و فناوری مورد نیاز برای ساخت داخل برگزار شد.

 

بنا به این گزارش میلاد صاحب کار رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی سخنانی اظهار داشت با رشد تحصیلات تکمیلی امکان جذب دانش آموختگان در دانشگاه وجود ندارد بلکه این افراد باید در موسسات دانش بنیان جذب کار شوند وی با بیان ابن نکته که مکانیزمی برای رشد موسسات دانش بنیان در معاونت علمی شناسایی شده اعلام کرد فهرست نیازهای صنعت و پزشکی در اولویت تولید قرار گرفته است و این مرکز آماده همکاری در این خصوص است.

دیگر سخنران این پنل تخصصی اسدی فرد رئیس شبکه آزمایشگاه های فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز اظهار داشت گاهی از پایان نامه ها انتظار حل مساله داریم در حالی که این پایان نامه ها جنبه آموزشی دارند در مقابل این موسسات و شرکت هاتی دانش بنیان هستند که می توانند در خصوص حل مسائل کشور کمک کنند و ارتباط صنعت و دانشگاه را تحکیم نمایند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود شروع کارها از ایده ایی است که شرکت های دانش بنیان و فن آور مطرح کرده اند و لزوماً از طریق اعلام نیاز نمی باشند وی در ادامه با تاکید بر اهمیت توسعه مراکز پژوهشی اظهار داشت تصمیم گیری در سطح دولت نیازمند توسعه مراکز پژوهشی است بنابراین نهادهایی باید به طرفین عرضه و تقاضا فناوری تضمین تامین سرمایه را بدهند.

اسدی فرد با بیان این نکته که اعلام نیازهای صنعت نباید به زبان آکادمیک بیان گردد بر اهمیت نقش واسطه های فناوری در تبادل فناوری تاکید کرد وی در پایان تاکید کرد در ارتباط بین صنعت و دانشگاه پرداختن به جزئیات و ارائه راه حل اهمیت بسزایی دارد .

در ادامه این پنل تخصصی ابوالفضل باقری مدیر کل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان طی سخنانی اظهار داشت: در دانشگاههای دنیا با وجود فعالیت دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه نتوانست نقش اساسی در صنعت ایفاء نماید بنابراین دانشگاه کار آفرین پدید آمد تا شرکت های دانش بنیان بوجود آورد.

وی بیا اشاره به نقش دولت در این زمینه گفت شرکت های دانش بنیان ماموریت دارند تا سهم بیشتری از سرمایه اختصاص یافته را به سوی دانشگاه هدایت نمایند.

باقری خاطر نشان کرد هنوز در کشور دانشگاه ها نتوانستند بودجه چندانی در قیاس با دانشگاههای جهان به خود تخصیص دهند.

دیگر سخنران این پنل تخصصی برات قبادیان معاون آموزش و پژوهش فناوری وزارت صمت اظهار داشت: نمایشگاهی که شکل گرفته و توافق چهار جانبه ایی که در آن منعقد شد نشان می دهد که وزارت صمت چقدر در کار خود جدی است  وی تاکید کرد وزارت صمت عهده دار یک سوم کل صنایع کشور کشور است.

 وی در خصوص طرح تاپ اظهار داشت طرح تاپ و سامانه مربوط به آن از طریق مطرح کردن نیازمندیها و ایجاد پتانسیل می توانند ارتباط دهنده صنعت و دانشگاه باشند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود از اختصاص سهمیه ای برای خدمت سرباری نخبگان علمی خبر داد؛ قبادیان با تاکید بر اهمیت آمادگی بنگاهها برای ورد به انقلاب صنعتی چهارم اظهار داشت: انقلاب صنعتی چهارم سونامی است که اقتصادهای بسیاری را در خواهد نوردید لذا باید از هم اکنون برای مواجهه با آن آمادگی داشت باشیم.

پنل تخصصی  نقش صندوق های حمایتی و روشهای نوین  تامین مالی برای ساخت داخل

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی در نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید پنل تخصصی نقش صندوق های حمایتی و روشهای نوین تامین مالی برای ساخت داخل با حضور مسئولان و متخصصین این حوزه برگزار شد.

قالیباف رئیس دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا در این پنل اختصاصی اظهار داشت تامین مالی در کشورهای دیگر ساده تر است چرا که دسترسی به سرمایه دار بسیار آسانتر است وی افزود ما برایر تامین سرمایه بطور سنتی مسیر بانک را می شناسیم در حالی که باید از امکانات دیگر نیز بهره ببریم زمانی دولت نیز صر فاً برای تامین سرمایه از بنک ها استفاده می کرد  در حالی که اکنون به بازار سرمایه مراجعه می کند.

دیگر سخنران این پنل تخصصی  رهنمای رودپشتی استاد دانشگاه و رئیس انجمن  مهندسی مالی و حسابداری مدیریت بود وی طس سخنانی اظهار داشت : رعایت اصول بنیادین کار شرکتی ضروری است و تامین مالی از این دست مسائل است . وی با تاکید بر لزوم گسترده تر شدن دیدگاه ها نسبت به تامین مالی افزود تامین مالی بین المللی به سادگی و سهولت تامین مالی داخلی نیست و یکی از چالش های بزرگ در این خصوص دواتی بودن اقتصاد است وی با اشاره به اقتصادهای ژاپن و آلمان اظهار داشت نظام تامین مالی نیازمند اصلاح و بودجه ریزی مناسب است و تامین مالی جمعی یکی از ر وشهای نوین تامین مالی است.

 

احمد زاده اصل عضو شورای تامین سرمایه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران دیگر سخنران این پنل تخصصی بود.

 وی با تاکید بر لزوم آماده  سازی زیر ساخت ها اظهار داشت برای تامین مالی مناسب دولت ابتدا باید زیر ساخت ها را فراهم آورد تا بخش خصوصی بتواند در برابر بخش دولتی آزاد ی عمل داشته باشد وی با تاکید بر اصلاح ساختار مدیریتی برای تامین مالی گفت در صورت ادامه این روند از طریق نظام حاکمیتی شرکتی باید به اصلاح ساختار مدیریتی اقدام کنیم بنابراین در این خصوص باید نهاد سازی صورت گیرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد اصلاح مالی شرکت ها تنها از راه شفاف سازی و استقرار نظام گزارش گری مالی محقق می شود.

در این پنل تخصصی امیری مقدم مدیر ارزیابی تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی طی سخنانی اظهار داشت صندوق نوآوری و شکوفایی برای کمک به شرکت های دانش بنیان تاسیس شد.

 وی افزود هلدینگ ها نیازمند چنین تامین مالی بودند و در ادامه خاطر نشان کرد ماموریت صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت از عرضه و تقاضا است در حالی که برای حمایت از صنایع بزرگ توان این صندوق باید توسعه یابد به همین منظور ناچار هستیم از بانک ها نیز کمک دریافت نمائیم.

 وی با تاکید بر اهمیت پرورش کارشناسان شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت سازمان مدیریت صنعتی به عنوان یک سازمان توسعه ایی نقش مهمی در پرورش کارشناسان  و متخصصان شرکت های دانش بنیان ایفا کرده است.

دیگر سخنران این پنل تخصصی ابوجعفری مدیر گروه اقتصاد دانش بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری بود وی با بیان این نکته که شرکتهای خصوصی از بسته های حمایتی استفاده می کنند اظهار داشت: نهادهایی که برای تامین مالی توسعه شکل گرفته بودند در بانک صنعت و معدن ادغام شدند در حالی که برای تامین مالی توسعه ابزار سازی صورت نگرفته و این مسئله باید آسیب شناسی شود.

ابوجعفری یکی از آُسیب ها را داشتن نگاه پس اندازی از صندوق های توسعه ای دانست.وی دیگر آسیب های این حوزه را دارا بودن نگاه بانک محور و کلی بین به تامین مالی بر شمرد.

ابوجعفری تاکید کرد صندوق های توسعه مانند بانک ها صرفاً از ابزار پول استفاده نمی کنند بلکه مشاوره نیز از ابزارهای کاربردی آنها است.

در این نشست تخصصی خوش طینت کارشناس بازار سرمایه نیز طی سخنانی اظهار داشت: تنها 5درصد از تامین مالی کشور ازطریق بازار سرمایه صورت می پذیرد و این نشانه بانکی بودن اقتصاد شرکتها است وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد تامین مالی از بازار سرمایه زمان بر است و تلاش دولت باید در جهت کوتاه کردن این دوره باشد.

 خوش طینت ابزارهای موجود در بازار سرمایه را دو نوع عنوان نمود که شامل تامین مالی بر اساس بدهی و مشارکتی توسط شریک تامین کننده می باشد. 

پنل چالش ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش معدن و صنایع معدنی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی در روز پایانی نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید پنل چالش ها و راهکارهای ساخت داخل د ر بخش معدن و صنایع با حضور مسئولین و متخصصان  این حوزه برگزار شد .

 

بنا به این گزارش جعفر سرقینی معاون وزیر صمت در امور معدن و صنایع معدنی در این پنل اظهار داشت: ایده اولیه برپایی نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید از ظرف مقام عالی وزارت بود تا سازندگان و فن آوران از نیازمندیهای بخش صنعت و معدن کشور مطلع گردند.

 وی افزود سال گذشته در یخش معدن و صنایع معدنی 9 میلیارد دلار صادرات داشته ایم که 4.5 میلیارد دلار آن برای بخش معدن و صنایع معدنی هزینه شده است از این 4.5 میلیارد دلار نیز 2.5 میلیارد دلار در بخش صنعت فولاد هزینه کرده ایم وی افزود انتظار داریم بعد از برگزاری نمایشگاه ساخت داخل با توجه به قرار دادهای منعقده هزینه تولید فولاد در هر تن را کاهش دهیم.

 سرقینی تاکید کرد هدف ما این است که 50 % از 4/3 هزینه برای بخش معدن و صنایع معدنی طبق یک برنامه ریزی 4 ساله کاهش یابد.

دیگر سخنران این پنل سعد محمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران بود وی در این پنل با ارائه آماری از تولیدات مس کشور اظهار داشت شرکت مس امروز ظرفیت جهارصد هزار تن ذوب دارد که 200 هزار تن آن در سرچشمه صورت می گیرد وی خاظر نشان کرد سرمایه گذاری در بحث کنستانتره را در صنایع مس باید جدی بگیریم تا بتوانیم حجم عملیات معدنی را به دو برابر افزایش دهیم که این مهم ازطریق افزایش بهره برداری از معادن و به روز آوری دستگاهها امکان پذیر است.

سعد محمدی یاد آور شد تا 5 سال آینده شاهد افزایش تقاضای مس جهانی خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم سهم کشور را از این تقاضا برآورده سازیم .که این امر نیازمند به توسعه و ایجاد زیر ساخت های مناسب است

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار ساخت قطعات مشترک بین صنایع مختلف معدنی به منظور کاهش هزینه های ارزبری شد.

در ادامه سرچمی مشاور مدیر عامل و امور سرمایه گذاری خارج از کشور میدکو طی سخنانی اظهار داشت راه کاهش هزینه های ارز بری همکاری همه جانبه سازندگان داخلی و تولید کنندگان است برای نمونه تولید تجهیزات در تمامی بخش های تولیدی در صنایع فولاد باید به سمت ساخت داخل حرکت کند.

وی خاطر نشان کرد با انجام تدابیری می توان میزان ارزبری فولاد را از 80 دلار به 50 تا 60 دلار کاهش داد .

دیگر سخنران این پنل تخصصی پی مرادی مدیر صنایع معدنی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بود وی برگزاری نمایشگاه  ساخت داخل را فرصتی برای شرکت های معدنی دانست تا از طریق همکاری با سازندگان متعدد از امکان ساخت داخل بهره مند شوند.

امامی مدیر معادن ایمیدرو سخنران بعدی این پنل تخصصی بود وی یکی از مسائل  مهم بخش معدن در قرار دادهای منعقده با شرکت های خارجی را عدم انتقال دانش عنوان کرد.

امامی همچنین خواستار سرمایه گذاری بیشتر در بخش صنایع سنگین معدنی و اصلاح ساختار آموزش دانشگاهها در جهت توانمندی نیروهای انسانی در بخش معدن شد.

سخنرانی ریاست هیات عامل ایدرو

محمد باقر عالی معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایدرو طی سخنانی در این پنل تخصصی اظهار داشت طبق بیانات مقام عالی وزارت این نمایشگاه بسیار بسیار فراتر از حد انتظار بود آن هم به تعبیر کسانی که از نمایشگاه بازدید کرده بودند وی خاطر نشان کرد برگزاری نمایشگاه ساخت داخل با توجه به منحصر به فرد بودن آن با این وسعت و کیفیت مورد توجه اکثر مقامات عالی رتبه کشور و لشگری قرار گرفت در سطح اجرایی نیز بین تمامی دستگاهها همکاری و هماهنگی بالایی برای برگزاری این نمایشگاه بعمل آمد.

رئیس هیات عامل ایدرو با اشاره به نیازهایی که در وزارت صمت احصاء و تقدیم مقام معظم رهبری شد اظهار داشت این نمایشگاه چگونگی ارائه نیازها و جمع سپاری آنها را به خوبی برآورده کرد عالی همچنین از ادامه برگزاری نمایشگاههای تقاضا محور به شکل های مجازی و فیزیکی در سامانه ها و ساختمانهای سازمان های مرتبط و نیز در نظر گرفتن یک دبیرخانه دائمی برای آن خبر داد.

در این پنل تخصصی اسماعیلی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی طی سخنانی اظهار داشت محور اصلی کارها در مجلس شورای اسلامی تولید داخل است و قوانین متعدد و مترقی ای در خصوص معدن نیز تصویب شده است وی از دیگر کارهای صورت گرفته در این کمیسیون را طراحی و ارائه نقشه راه معدن و صنایع معدنی و برنامه چهار ساله وزارت صمت با همکاری آن وزارتخانه عنوان نمود.

 وی افزود کارگروهی نیز برای بررسی نتایج اجرای نقشه راه معدن تشکیل شد ه است وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار پیگیری اجرای این نقشه راه از سوی بخش خصوصی شد و خاطر نشان کرد تولید داخل با همکاری صنایع معدنی و دانشگاهها امکانپذیر است.

اختصاص فضای مذاکرات چند جانبه در نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید

در نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید فضایی برای مذاکرات چند جانبه بی تو بی شرکتهای متقاضی از بخش صنعت و همچنین دانشگاه ها و شرکتهای دانش بنیان ونیز واسطه های فناوری در نظر گرفته شده است.

به گزارشروابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی ، کارگزاران واسط تبادل تقاضا و عرضه فناوری و نوآوری (بروکرهای فناوری) حمایت وزارت صنعت معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شبکه فن بازار مالی آماده آماده ارائه خدمات در خصوص تسهیل فرایند مذاکرات دو یا چند جانبه بین طرفین مجموعه‌های توانمند و شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و کمک به اخذ تسهیلات و مشوق های مالی در نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید هستند.

تفاهم نامه هایی که در طول زمان برگزاری نمایشگاه توسط واسط های فناوری منعقد شوند و به ثبت دبیرخانه ساخت داخل برسند از برخی از مشوق های نمایشگاه مذکور که به تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صمت ،صندوق نوآوری و شکوفایی و ایدرو رسیده است برخوردار می‌شوند.

فضای اختصاص یافته به مذاکرات چند جانبه در سالن ۳۵ دوم طبقه قرار داشت.

 

1 - 50 Next
خانه