در راستای تاكيد و رويكرد حمايتي ويژه وزير صنعت، معدن و تجارت ، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در نشست خبری بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران اعلام کرد: توسعه صنعت دریامحور اهمیت راهبردی دارد
چهارشنبه,01 آبان, 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری در نشست خبری بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران، اظهار داشت: این نمایشگاه با مشارکت وزارت صنعت و هم‌چنین شورای عالی دریایی، سازمان مدیریت صنعتی، صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان صمت استان هرمزگان در بندرعباس که پایتخت دریایی کشور است، برگزار خواهد شد.

 
 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه ارائه دستاوردها و توانمندی‌های صنعت دریامحور و هم‌چنین توجه به مقوله توسعه صادرات و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه صنعت دریامحور باید جدی گرفته شود، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب نیز در خصوص اهمیت صنعت دریا محور فرموده‌اند که دریا برای کشورها فرصت بزرگی در راستای پیشرفت و حفظ منافع ملی کشورها است و اهمیت راهبردی و مهمی دارد.

 

کیانی بختیاری در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمار بانک جهانی از ۵۴ کشور فقیر دنیا محصور در خشکی  ۲۰  کشور در زمره فقیرترین کشورها هستند، گفت: این آمار نشان می‌دهد که محصور بودن در خشکی مشکلات و معضلات بسیاری برای اقتصاد کشورها به وجود می‌آورد. برخورداری از ۵۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی و حاکمیت جزایر متعدد و نیروی توسعه‌یافته و ذخایر متعدد نفت و گاز در عمق دریا، ضرورت اهمیت توسعه دریامحور را دو چندان می کند و از اینرو مقام معظم رهبری تدوین سیاست های دریا محور را با هدف توجه دادن مردم و مسئولين به اقتصاد دريا ابلاغ نموده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کشورهای توسعه یافته به زنجیره تامین و اقتصاد دریا شامل:طراحی، ساخت ،نصب و تعمير شناور و سازه هاي فراساحلي و تجهيزات، توجه به بندر، امور دريا و دريا نوردي، توجه به فناوري هاي دريايي و دانش بنياني، حاكميت يكپارچه و مديريت كلان دريا، حمل و نقل دريايي، امور دفاعي و نظامي و آموزش و... توجه ویژه دارند، گفت: بخش خصوصی این کشورها برای توسعه بخش دانش‌بنیان صنعت دریا و نوآوری‌های ویژه‌ای که در این بخش دریا اتفاق می‌افتد نیز اهتمام ویژه‌ای دارند.


 

کیانی بختیاری در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری دوره آموزشی صنعت دریا در سازمان مدیریت صنعتی خبر داد و گفت: این سازمان آمادگی دارد تا دوره‌های تخصصی و آموزشی حوزه صنعت دریامحور کشور را برای علاقه‌مندان این حوزه برگزار کند.

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی در پایان، اظهار داشت: سازمان مدیریت صنعتی در یک ماه گذشته با همکاری دانشگاه‌ اف اچ ام آلمان، ۲ قرارداد برگزاری دوره‌های آموزشی را مشاركت دانشگاه بين المللي چابهار و دانشگاه علوم و فنون دريانوردي چاه بهار منعقد کرده‌ است که این دوره‌هادر آینده‌ای نزدیک در منطقه آزاد چابهار برگزار خواهد شد.

1 - 50 Next
خانه