مدیر مرکز رتبه بندی شرکت‌های برترایران مطرح کرد: رتبه‌بندی IMI100 ، گامی در جهت کمک به تحقق شعار سال
دوشنبه,23 دی, 1398

گفت و گو بامدیر مرکز رتبه بندی شرکت‌های برتر سازمان مدیریت صنعتی در نشریه بازار امروز


بیست و دومین همایش شرکت‌های برتر ایران IMI100، 29 دی ماه در محل مرکز همایش‌های بین المللی صداوسیما برگزار می‌شود. از اهداف برگزاری این همایش و رتبه‌بندی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، شفاف سازی فضای کسب و کار است که با کمک اطلاعات تولید شده انجام می شود. چرا که امروزه ایران، به سمت اقتصاد غیر نفتی در حال حرکت است و بررسی شرایط بنگاه‌های اقتصادی در کشور و سیاستگذاری در جهت تسهیل در روند فعالیت آنها می تواند زمینه را برای رسیدن به این هدف یاری رساند. بر اساس گفته های مجید درویش مدیر مرکز رتبه بندی شرکت‌های برتر در این دوره شرکت‌های پتروشیمی نسبت به دیگر بنگاه‌ها وضعیت بهتری دارند و پیشتاز گروه های صنعتی هستند. برای اینکه در جریان اطلاعات بیشتری قرار بگیریم با وی به گفت وگو نشستیم که در ادامه می خوانید:

 

درباره همایش شرکت‌های برتر ایران و تاریخچه آن توضیح دهید.

رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران که با نام IMI100 شناخته می شود قدمت 22 ساله دارد و سازمان مدیریت صنعتی از سال 1377 در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرد و ایده انجام این کار را از رتبه بندی فورچون 500 گرفت که سالهاست به معرفی و رتبه بندی 500 شرکت برتر دنیا اقدام می کند.

برای تهیه 500 شرکت بزرگ کشور، ابتدا کلیه شرکت‌هایی را که صورت‌های مالی‌شان در اختیارمان است بر اساس شاخص میزان فروش (درآمد عملیاتی) رتبه‌بندی می‌شوند. ما در سال اول شروع این رتبه‌بندی یعنی سال 1377، شرکت‌ها را بر اساس همین شاخص فروش رتبه‌بندی و 100 شرکت را معرفی کردیم. در واقع،  در سال اول اجرای این رتبه‌بندی قصد ما این بود که 100 شرکت بزرگ ایرانی را معرفی کنیم؛ در سال نخست رتبه‌بندی تردید داشتیم که استقبال خوبی وجود داشته باشد، اما شرکتها با توجه به اعتمادی که به  سازمان مدیریت صنعتی داشتتند از آن استقبال کردند و موفق شدیم 100شرکت برتر ایران را معرفی کنیم. در واقع، این شرکتها، بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشورهستند و دلیل ما برای انجام این کار و معرفی این شرکت‌ها، تاثیرگذاری بیشتر این شرکتها بر اقتصاد ملی در مقایسه با دیگر شرکت‌ها است. زیرا آنها عوامل اقتصادی را بیشتر به کار می‌گیرند؛ به عنوان مثال، از نظراشتغالزایی سهم بیشتری نسبت به دیگر شرکت ها دارند، به طور کلی، ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کنند و در نتیجه، به افزایش تولید کشور کمک بیشتری می کنند. بنابراین، بررسی وضعیت این بنگاه های اقتصادی و رصد آنها و توجه به افت و خیز آنها برای سیاستگذاران صنعتی و اقتصادی کشور مهم است. همچنین، اطلاعات تولید شده برای مدیران همین شرکت‌ها نیز، خیلی اهمیت دارد، زیرا آنها وضعیت خود را از جنبه‌های مختلف با شرکت‌های هم‌رشته  مقایسه می‌کنند. همچنین گروه دیگری که از این اطلاعات استفاده می کنند، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی هستند.

درباره گزارش‌های سالانه که از سوی شما تهیه و ارائه می شود توضیح دهید.

در گزارش‌های سالانه این رتبه‌بندی اطلاعات زیادی وجود دارد که استفاده کنندگان مختلفی مانند مدیران بنگاه‌های اقتصادی، سیاست‌گذاران صنعتی و اقتصادی کشور، پژوهش‌گران و دانشجویان و نیز سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی از آنها بهره می‌گیرند.

چه تعداد شاخص در بیست و دومین دوره همایش IMI100 تعریف شده است؟

چندین سال است که شرکت‌ها را بر اساس 33 شاخص ارزیابی می کنیم. به این نحو که در ابتدا 500 شرکت بر اساس شاخص فروش، از یک تا 500 رتبه‌بندی می‌شوند و پس از آن ، این 500 شرکت بر اساس 32 شاخص دیگر نیز ارزیابی می شوند. شاخص‌های ما "کمی" است و اطلاعات از صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت ها گرفته می شود. ویژگی خاص این نوع رتبه‌بندی این است که در ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌ها هیچ قضاوتی از طرف مجریان انجام نمی شود و دخالتی در تعیین رتبه ندارند و رتبه‌بندی شرکت‌ها توسط نرم افزار تعیین می‌شود که کاملاٌ قابل اتکا است. همچنین، این نوع رتبه‌بندی کاملاٌ شفاف است و صحت رتبه‌ شرکت‌ها به راحتی قابل بررسی و مشاهده است.

در فراخوان امسال چند شرکت ثبت نام کردند؟

حدود1000شرکت در رتبه‌بندی امسال شرکت داده شدند و پس از رنکینگ آنها، 500 شرکت معرفی می‌شوند. در فهرست‌های عمومی رتبه‌بندی، انواع شرکت‌ها در گروه‌های صنعتی مختلف حضور دارند. در فهرست‌هایی که شرکت‌ها در گروه‌های صنعتی خاص خود قرار گرفته‌اند، هر شرکت، با شرکت‌های هم‌رشته خود مقایسه می‌شود. هم در سال گذشته و هم امسال 31 گروه صنعتی داشته‌ایم. شرکت‌ها بر اساس نوع فعالیت در این گروه ها قرار میگیرند و منطق دسته‌بندی گروه‌های صنعتی و قرار گرفتن شرکت‌ها در این گروه‌ها، بر اساس همان منطق مورد استفاده در طبقه‌بندی بین المللی فعالیت‌های اقتصادی (ISIC) است.

آیا امسال گروه پتروشیمی پیشتاز است؟

در سال گذشته شاهد بودیم که گروه بانک ها قوی ترین گروه بود و بعد از آن گروه پتروشیمی و گروه فرآورده‌های نفتی. در رنبه‌بندی امسال شاهد تغییرات هستیم، به طوری که گروه فرآورده‌های نفتی، رشد قابل توجهی داشته و جایگاه دوم را به دست آورده‌است. توجه داریم که رتبه‌بندی امسال، ارزیابی عملکرد شرکت‌ها در سال مالی 97 است که در این سال، بحث تحریم‌ها و تغییرات نرخ ارز را داشته‌ایم که بر شرکت‌ها اثرگذار بوده است. به فهرست رتبه‌بندی امسال می‌توان گفت که تغییرات رتبه شرکت‌ها نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است که مشخصا مربوط به تحریم و نوسانات نرخ ارز است. رتبه خودروسازها پایین رفته و تا اندازه ای هم بانکها در مقاسیه با دیگر شرکتها نزول داشته‌اند اما نفتی ها از موقعیت بهتری برخوردار هستند.

دوره‌های برگزاری imi100  در 2 دولت یازدهم و دوازدهم در چه سطحی بوده است؟

در این باره می توان گفت که مشخصاٌ در سال 93 وضعیت شرکت ها رشد خوبی را داشت و دلیل آن، بیشتر به  فضای مثبت کسب و کار در آن سال بر می‌گشت ولی در سال‌های بعد از آن، روند مذکور ادامه پیدا نکرد.

کدام یک از گروه های صنعتی استقبال بیشتری از IMI100 داشته‌اند؟

از گذشته شرکت هایی که از لحاظ میزان درآمد در سطح بالاتری قرار می‌گرفتند استقبال بیشتری از این رتبه‌بندی داشتند که می توان به بانکها، صنایع پتروشیمی، فراورده‌های نفتی، خودروسازی و فلزات اساسی اشاره کرد. از نظر تعداد شرکت در گروه می‌توان گروه‌هایی مانند: گروه خدمات بازرگانی، گروه ماشین‌آلات و تجهیزات، گروه شرکت‌های پیمانکاری، گروه محصولات غذایی، گروه رایانه و گروه سیمان را نیز به گروه‌های قبلی اضافه کرد، یعنی شرکت‌های این گروه‌ها هم حضور بیشتری در فهرست IMI100 داشته‌اند.

مهم ترین ویژگی این دوره IMI100 چیست؟

با توجه به وضعیت خاص اقتصادی کشور، نقش این بنگاه های اقتصادی در سال گذشته و امسال اهمیت بیشتری دارد. اقتصاد ما همواره نفتی و درآمد دولت متکی به نفت بوده است، در نتیجه، جیب دولت خیلی وابسته به بنگاه های اقتصادی نبوده است، زمانی که درآمد نفتی کم می شود دولت باید از راه های دیگر، به ویژه، گرفتن مالیات، درآمد خود را تامین کند و منابع اخذ مالیات بنگاه های اقتصادی هستند. حال هرچه ما از اقتصاد نفتی دور شویم توجه به اهمیت بنگاه های اقتصادی نیزبیشتر می شود. هدف ما نیز در این رتبه‌بندی از 22 سال قبل این بوده است که با توجه به اهمیت بنگاه‌های اقتصادی، در مورد آنها تولید اطلاعات کنیم تا وضعیت آنها در دوره‌های مختلف رصد شود. سیاستگذاری در کشور نیز باید در جهت تسهیل فعالیت آنها باشد و موانعی که بر سرراه آنها وجود دارد برداشته شود. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در 2 سال اخیر، توجه به وضعیت بنگاه‌های اقتصادی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در اینجاست که فعالیت‌های مثل رتبه‌بندی IMI100 که وظیفه اش توجه به بنگاه‌های اقتصادی برتر و بزرگ و تولید اطلاعات در مورد آنها است از اهمیت ویژه برخوردار می شوند. با توجه به اینکه امسال نیز به عنوان سال رونق تولید نام‌گذاری شده است و بنگاه‌های اقتصادی برتر و بزرگ کشور نقش بارزی در رونق تولید می توانند داشته باشند، ارزیابی آنها و تولید اطلاعات در مورد آنها با انجام رتبه‌بندی IMI100 ، گامی است در جهت کمک به تحقق شعار امسال.

آیا تنها شرکت‌های دولتی امکان حضور در IMI100 را دارند؟

خیر. کلیه شرکت‌ها اعم از شرکت‌های خصوصی، عمومی و دولتی می تواند در این رتبه‌بندی شرکت کنند. در واقع هر واحد اقتصادی که به عنوان شرکت ثبت شده باشد می تواند فرآیند این رتبه‌بندی حضور یابد. تنها یک محدودیت برای حضور شرکتها وجود دارد، و آن این است که شرکت نباید انحصار قانونی در آن زمینه فعالیتی داشته باشد.

کلام آخر..

ما سعی کردیم با توسعه این کار طی سال‌های گذشته، اطلاعات درباره بنگاه‌های اقتصادی معتبر و بزرگ کشور را به طور مستند و دقیق گردآوری و تولید کنیم. در این ارتباط، با توجه به نیاز کشور برای  ارزآوری، شاخص صادرات را نیز به عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی شرکت‌ها در نظر گرفتیم. همچنین در مورد صادرات، یک شاخص ترکیبی هم داریم که 10 شرکت برتر صادرات‌گرا بر اساس آن انتخاب می شوند، به این معنی که در این شاخص ترکیبی به میزان صادرات و میزان رشد آن نسبت به سال گذشته و سهم صادرات از فروش شرکت توجه می‌شود. همچنین، شایان ذکر است که کشورهایی مانند ترکیه، هندوستان و امریکا نیز، شرکت‌های خود را با همین روش ارزیابی و رتبه‌بندی می کنند. در گزارشات رتبه‌بندی IMI100، 500 شرکت ایران با 500 شرکت این کشورها مقایسه می‌شوند. همچنین گروه‌های صنعتی در ایران با گروه‌های صنعتی این کشورها از جنبه‌های مختلف مقایسه می‌شوند.

1 - 50 Next
خانه